Detaljan vodič za nošenje multifokalnih naočara – progresiva

Pomoći ćemo vam da sami procenite da li ste spremni za multifokalna stakla na naočarima

Zamislite situaciju, nosite naočare za daljinu godinama, kad odjednom, sa navršenih 40tak godina dolazi do iznenađenja. Ruke vam postaju kraće ili čak morate da skidate naočare da biste nešto pročitali. To mučenje mora da prestane što pre, čim primetite prve simptome. Nikako ne smete da čekate i da pokušavate da ”vežbate” i naprežete oči. Prva opcija je da napravite posebne naočare za blizinu – čitanje, ali ćete tada morati stalno da ih stavljate i skidate kada treba da pročitate nešto sitno. Ako vam ovo ne odgovara i želite da imate jedne naočare i da u njima imate sve potrebne dioptrije, onda možete da razmišljate o progresivima, tj. multifokalima.

 

Naučite da nosite progresivne naočare

Da biste nosili multifokalna stakla, najvažnije od svega je da naučite kako se ona koriste i da imate volju i strpljenje da to i uvežbate. Sigurno ste čuli da se na progresive teško ”privikava”, ali kod nas to nije tačno. Prvo treba da proverimo da li ste uopšte kandidat za njih, tj. da li ćete brže ili sporije naučiti da gledate kroz njih. Ono što je veoma bitno je to i da li ste spremni da nosite naočare ceo dan, bez skidanja.

Kako se gleda kroz multifokale?

Ono po čemu se multifokali razlikuju od ”običnih” naočara sa jednom dioptrijom, osim rasporeda dioptrija, je to kako vaše oči gledaju kroz njih. Sa običnim naočarima možete da gledate kroz svaku tačku stakala, pomerate glavu kako želite…

Kod progresivnih stakala, glava se ne pomera, već oči. Pogledom tražite kroz staklo svoju dioptriju i u početku vam treba malo vremena dok se ne uvežbate. Posle par nedelja više nećete ni razmišljati o tome, već ćete to prirodno i neosetno raditi. U određenim situacijama, neophodno je prvo okrenuti glavu gore-dole, levo-desno, pa tek onda pogledom tražiti dioptrije po staklu.

Kakva su to multifokalna stakla uopšte

Multifokalna stakla su specifična i imaju poseban dizajn. Svaka tačka na staklu sadrži drugačiju dioptriju i služi za određeno rastojanje. To zvuči pomalo komplikovano, ali pojednostavićemo. Sve dioptrije na staklu su raspoređene u okolini srednje linije stakala, tj. u zoni oštrog vida, dok se sa strane stakala nalaze mrtve zone. To su područja u kojima nema vaše dioptrije i kroz koje vidite mutno. Ovo je glavna mana progresiva, ali je rešiva u određenoj meri, posle ćemo pričati o tome.

Sada je važno da kad ovo zamišljate, glava ostaje u istom položaju. Multifokalna stakla su koncipirana tako da se u gornjem delu – kada gledamo pravo ravno, nalazi dioptrija za daljinu. Ispod te dioptrije, kako spuštate pogled, nalaze se dioptrije za sve bliža rastojanja. Prvo idu dioptrije za srednju udaljenost – kontrolna tabla u automobilu, računar, a skroz dole, dioptrije za blizinu – čitanje, šivenje, sve ono što radite na malim udaljenostima.

multifokalna-stakla

Učenje i vežba za nošenje multifokala

Nemojte očekivati da čim stavite progresivne naočare na lice, pogotovo ako su prve i do sada ih niste nosili, da ćete odmah moći da ih koristite, pogotovo u vožnji, saobraćaju, na stepenicama… Samo učenje da ih nosite može potrajati par nedelja – obično od dve do četiri.

Najbolja vežba koju možete da radite kod kuće

je da sednete u dnevni boravak, upalite televizor i uzmete knjigu u ruke. Prvo, gledate pravo u televizor i pokušajte da nađete dioptriju za daljinu, zatim spuštajte pogled po staklima i potražite dioptriju za čitanje knjige. Ponavljanjem ovih pogleda uvežbaćete se i lakše ćete pronalaziti dioptrije u svakoj situaciji.

Tako da, ako ste nekad bezuspešno probali multifokalne naočare i niste uspeli da se ”priviknete” na njih, to ne znači da je za vas nemoguće da ih nosite. U pitanju je samo to da niste naučili kako se sa njima funkcioniše i to uvežbali. A ako prosto ne želite da se trudite i bakćete ovim, to je skroz u redu, samo nam napomenite, jer za vas onda nisu multifokali.

 

Stepenice i multifokali

Jedna situacija koja je od velikog značaja prilikom učenja je hodanje stepenicama. Zašto? Zato što gledajući kroz progresive, u početku može doći do iskrivljenja slike i poremećene dubinske percepcije. Sve to može da vas omete prilikom penjanja i silaženja. Do sada ste navikli da kada stanete na stepenice samo krajičkom oka pogledate dole i pratite stepenike. Sa progresivima, se to drugačije radi. Prvo, delovaće vam da su stepenice bliže nego što stvarno jesu. Ako gledate kroz donji deo stakala, kao što biste to prirodno radili inače, gledali biste u deo za blizinu, a stepenice su na većoj udaljenosti, što pravi veliki problem. Zato, treba da pognete celu glavu i da gledate kroz gornji deo stakala, tj. deo za daljinu. Ovaj pokret glavom je od najvećeg značaja.

 

Vožnja i multifokali

Najvažnija situacija za koju morate naučiti da gledate kroz progresive je vožnja, jer nesavesnom vožnjom možete ugroziti i svoj i živote drugih učesnika u saobraćaju. Kada vozite i želite da pogledate u stranu, to ćete prirodno uraditi i krajičkom oka čete pogledati u levo. Ali, ako imate progresivna stakla, ta situacija se potpuno menja. Kroz multifokalna stakla, vrlo je važno gde i kako gledate. Ne možete da gledate krajičkom oka po obodima stakala, jer su to tzv mrtve zone. Morate da okrenete glavu na levo i da kroz deo za daljinu pogledate. Zbog toga su dizajnirana posebna multifokalna stakla koja su prilagođena vozačima i zato nam napomenite ako dosta vremena provodite u vozilima.

Do sada bi već trebalo da ste mogli da steknete zaključak o tome da li su progresivi pravi izbor za vas ili ne. Zato ćemo u nastavku podrazumevati da ste se odlučili da se zajedno sa nama upustite u ovu avanturu, pa ćemo se baviti izborom i vrstama multifokalnih stakala.

 

Vaše dnevne aktivnosti utiču na izbor progresiva

Na odluku o nošenju progresivnih naočara utiču i vaše svakodnevne aktivnosti i na osnovu njih biramo vrstu progresiva. Nije isto da li radite 8 h u kancelariji za računarom, gledate sitne nacrte, vozite auto ili šijete.  Tako da ćemo vam preporučiti progresive u zavisnosti od toga kakve su vaše aktivnosti, čime se bavite, koji su vam hobiji.

Širina kanala određuje kvalitet i cenu multifokala

Da se vratimo sad na onaj deo da progresivi nisu idealno rešenje jer imaju suženo vidno polje, tj. mrtve zone kroz koje se ne vidi jasno i kanal jasnog vida između njih. Od tog kanala sve zavisi. Od njegove širine i oblika, a od toga i cena. Najjeftiniji progresivi imaju najuži kanal i najveće mrtve zone, i na njega se pacijenti najteže ”navikavaju”. S razlogom jer nemaju puno mesta gde uopšte mogu da gledaju. Kako ta širina kanala jasnog vida raste, a mrtve zone se smanjuju, raste i vaša komfornost tokom nošenja multifokalnih naočara, brzine privikavanja, ali i cena. 

 

Moramo da vam napomenemo, za sve one koji su već nosili progresive sa širim kanalom, ne treba uopšte da razmatraju lošije opcije, već samo mogu da ih unaprede i odaberu još širi kanal, ako ne isti kao ranije.

 

Odabir dioptrijskog okvira za multifokalna stakla

Što se tiče odabira okvira, danas je moguće ugraditi progresive u skoro svaki  model, samo treba obratiti pažnju da ne bude preveliki – jer u njemu ostaje veći deo mrtvih zona i više se krivi slika, ali ni premali – da se ne bi odsekao potreban deo stakla.

 

Zaštitni slojevi na staklima

Ako pričamo o zaštitama na staklima, naša preporuka je da svakako budu sa antirefleksnim zaštitnim slojevima. Ova vrsta zaštite daje čistiju sliku, odmaraju oči i produžavaju vek trajanja stakala. Moguće je da stavite i plavi filter, koji uključuje i antirefleksne zaštite. Plavi filter je za sve one koji žele da zaštite svoje oči od štetne plave svetlosti koju emituju ekrani digitalnih uređaja i veštačko osvetljenje.

Jedna od najčešće biranih mogućnosti je da progresivna stakla budu fotoosetljiva, tj. da tamna pod uticajem sunčeve uv svetlosti i zavisna su od vremenskih uslova. U tom slučaju dobijate sve u jednim naočarima. Dioptriju za daljinu, srednju udaljenost i blizinu, kao i zatamnjene naočare za sunce kada je to potrebno, uv filter i antirefleksne zaštitne slojeve.

 

Uzimanje svih potrebnih parametara od strane optometriste

Kada ste se već odlučili za vrstu multifokala, zaštitne slojeve, izabrali okir za njih, dolazi na red posebno uzimanje mera. Svi parametri se uzimaju kada stavite okvir na lice. Od onih osnovnih kao što su razmak zenica, visina ugradnje, zakrivljenost okvira, obraćamo pažnju i na ostale detalje. Važan je I ugao pod kojim stakla stoje u odnosu na lice, udaljenost stakala od lica…

Kada zabeležimo sve parametre, na vama je da sačekate par dana i imate poverenja u nas. Napravićemo vam čudesne naočare koje će vam koristiti tokom celog dana. Biće napravljene isključivo za vas i odgovaraće vašim individualnim potrebama.

Cene progresiva

Ponuda multifokalnih stakala u našim optikama je zaista raznolika, jer postoji toliko različitih vrsta stakala. Po pitanju namene, sa različitim zaštitnim slojevima, širini kanala, stanjivanju stakala… Osnovna podela naše ponude je na dva kategorije, po pitanju proizvođača. Imamo domaća stakla, fabrike Grossoptic, i nemačka, Zeiss. Da biste dobili predstavu o cenama i razlikama među njima, navešćemo vam cene najprodavanijih proizvoda, sa antirefleksnim zaštitnim slojevima. Što se tiče domaćih stakala, cene su sledeće. Cena progresiva sa najužim kanalom je 8.500rsd po staklu, dok je onaj sa najširim kanalom jasnog vida 13.000rsd po komadu. Zeissovi progresivi SmartLife imaju dosta više cene, oni idu od 32.000rsd po komadu, pa naviše, ali za njih imamo Akciju 1+1. Sve o akciji i Zeiss progresivima možete pročitati na našem sajtu.

Naše iskustvo

Mi smo u našim optikama do sada uradili preko 1000 multifokalnih naočara i zaista smo zadovoljni rezultatima. Dobar odabir stakala, učenje kako se gleda kroz njih, zajedno sa vašom voljom su dobitna kombinacija i mera za uspeh i zadovoljstvo.

Nadamo se da smo vam ovim vodičem objasnili sve što je potrebno u vezi sa progresivima i da ste sada spremni za njih. Prošli ste našu prvu obuku za nošenje multifokalnih stakala, a detaljniju ćete imati uživo, prilikom biranja novih naočara.

Zato, čim primetite da ne vidite jasno i na blizu i daleko, pozovite nas. Zakažite termin u nekoj od naših optika, da zajedno odlučimo koja opcija je najbolja za vas.

Čekamo vas,

vaša OPTIKA Golumbo

 

Leave a Comment